Wiedza to potęga!

Patryk Woziński
6 min readFeb 18, 2020

Cześć! Nie, to nie wpis sponsorowany na temat pewnej gry tylko moje przemyślenia na temat nauki i zdobywania wiedzy. Wydaje mi się, że wielu z Was — szczególnie będących na początku swojej kariery — może interesować temat rozwoju kariery w branży IT. Postaram się przybliżyć Wam moje sposoby, które U MNIE DZIAŁAJĄ i sprawiają, że jestem w stanie nieustannie uczyć się czegoś nowego.

Książki są ważne…

Na temat samych w sobie książek napisałem już jeden wpis, który znajdziecie tutaj, ale tym razem spróbuję przybliżyć Wam mój sposób do książkowej nauki i wyciągania z nich samego mięsa. Po pierwsze nie czytaj wszystkiego co wpadnie Ci w ręce, bo czasami możesz jedynie tracić czas — napotkałem już wiele książek, których nie było warto kontynuować i na koniec pomyślałem jedynie “aha”, bo wiedzę, która była w nich zawarta można było śmiało streścić w formie e-maila czy małego wpisu na przykład na takim medium. No więc w jaki sposób podejść do nauki z książek? Pozwólcie, że wypunktuję:

  1. Pomyśl o tematach, w których chcesz się rozwijać i jaką wiedzę nabyć.
  2. Zbierz wartościowe materiały z listami polecanych książek — mogą to być na przykład artykuły jak mój wyżej wspomniany.
  3. Przejrzyj Goodreads i poznaj opinie na temat wybranych materiałów. W ogóle to zrób sobie tam konto i uzupełniaj wiedzę o tym co przeczytałeś, czy Ci się podobało i pozostaw tam notatki.
  4. Gdy już wybierzesz książkę to przygotuj sobie coś do notowania wartościowych rzeczy. Jeżeli korzystasz z Kindle-a to sprawa ta jest mocno ułatwiona — jeśli nie, może to być notes z długopisem. Czytając notuj i zakreślaj interesujące Cię fragmenty. Dla książek kupionych w Amazonie istnieje bardzo fajna integracja z Goodreads przez co wszystkie podkreślenia i notatki są tam dostępne w momencie synchronizacji.
  5. W sytuacji, gdy książka nie spełnia moich wymagań, autor leje wodę czy po prostu nie ma nic ciekawego — daj jej jeszcze trochę czasu. Przeczytaj parę rozdziałów i w momencie, w którym dalej nie ma tam nic sensownego — odpuść, odłóż ją na półkę i znajdź coś innego. Nie ma sensu zamulać się rzeczami, których przyswojenie jest strasznie męczące i nie ma z tego większej wartości.
  6. Po zakończeniu lektury przejrzyj swoje notatki, przepisz je do Evernote-a lub innego narzędzia (może wspomniany wcześniej notes?). Sam moment przepisywania, wracania myślą do takich notatek bardzo dużo daje, bo mamy taką chwilę refleksji.

Konferencje i meetupy

Na samym starcie zaznaczę, że nie wszystkie spotkania są warte przyjścia tam. Pamiętajcie, że zawsze płacicie za nie czasem — swoim czasem i w niektórych sytuacjach spędzić go lepiej z rodziną niżeli słuchać trzydziesty raz słabego prelegenta, który ani to nie zarazi wiedzą, ani forma prezentacji nas nie wciągnie. Najczęściej sprawdza mi się zasada, że wydarzenia o bardzo generycznej tematyce są dużo lepsze niż o szczegółach — na przykład o konkretnym frameworku w danym języku. Dobra, to taka krótka lista wydarzeń w których warto wziąć udział.

  • Boiling Frogs — moja ulubiona konfa na której nie ma miejsca na tematykę narzędzi w konkretnym języku, konkretnym ekosystemie. Tutaj to wszystko jest mocno generyczne, przydatne każdemu. Przypomnę, że najbliższa edycja już siódmego marca — z kim zobaczę się we Wrocławiu?
  • Confitura — nigdy nie byłem ani nie zajmuję się na co dzień Javą, ale jestem na bieżąco z materiałami YouTube-owymi. Bardzo dużo fajnych tematów, często super prelegenci — także nie zamykajmy się na konkretne technologie, bo może u “somsiadów” będzie coś, o czym warto posłuchać.
  • GOTO; — podobnie jak konfitura, nigdy nie brałem fizycznie udziału, ale jestem na bieżąco z większością materiałów w Internecie. Super tematy, super podział ścieżek — w szczególności polecam osobom, które idą w kierunku zostania architektami czy liderami technicznymi.
  • 4Developers — wziąłem udział w paru edycjach, tematy na które trafiłem były różne, ale w większości byłem zadowolony po wyjściu z sali. Hmm, pewnie dzięki ścieżce, którą prowadziła ekipa BottegaIT.
  • DDD-WAW — meetup odbywający się w Warszawie. Porusza aspekty dookoła Domain-Driven Design, ale nawet jeżeli nie żyjemy tym hype-m, to warto wpaść i posłuchać.
  • Docplanner Tech — może i to trochę promocja naszego docplannerowego meetupu, ale to naprawdę dobre źródło uczenia się. Tematy są bardzo zróżnicowane i każdy znajdzie coś dla siebie.

Blogi

Lubię je głównie ze względu na fakt, że niektórzy autorzy potrafią streścić jakieś ciężkie materiały do pojedynczego wpisu co sprawia, że szybciej mogę go wchłonąć. W tym miejscu mogę polecić Wam kilka blogów, które obserwuję na bieżąco i się z nich uczę.

  • No Kill Switch — świetne miejsce, w którym zgłębisz wiedzę zarówno związaną z inżynierią oprogramowania jak i aspektami dotyczącymi zarządzania organizacją czy zespołami. Mój prywatny numer jeden.
  • Docplanner Tech — medium
  • Instagram Engineering — medium
  • SoftwarePlant — medium
  • Pinterest Engineering — medium
  • Yegor256 — stosunkowo kontrowersyjny blog Yegora Bugayenko. Dlaczego kontrowersyjny? Ano dlatego, że z wieloma jego wpisami ludzie dyskutują, często nie zgadzają się i wchodzą w polemikę. Ja osobiście uważam, że wszystko co przeczytamy, zobaczymy czy usłyszymy trzeba przeanalizować na podstawie naszych doświadczeń, naszych potrzeb i dopiero wtedy wyciągnąć wnioski. Dzięki Yegorowi nauczyłem się strasznie dużo w temacie programowania obiektowego, zrozumiałem kiedy jest sens używać wzorców i jakie są też antywzorce.

Z blogami jest podobnie jak z książkami — warto robić sobie z nich notatki lub po prostu zebrać odnośniki do najciekawszych wpisów/ich części, by móc później tam wracać.

Podcasty

Najważniejszym elementem wyposażenia nowego samochodu w moim odczuciu jest aktualnie CarPlay, który umożliwia mi komfortowe używanie Spotify. Zyskuję dzięki temu dostęp do ogromnego zbioru świetnych materiałów audio i zamiast jechać do pracy z podniesionym ciśnieniem — mogę odpalić swój ulubiony podcast i… uczyć się! Także przejdę do listy paru podcastów, które słucham i uważam za wartościowe pod względem rozwoju kariery i umiejętności.

  • DevTalk — podcast autorstwa Macieja Aniserowicza, który słucham na bieżąco od paru ładnych lat. Generalnie tematyka nie zawsze jest idealnie dla mnie, ale większość z odcinków to rozmowy z totalnymi freakami w danych środowiskach przez co warto słuchać nawet z pozoru nie interesujących nas wątków.
  • Biznes w IT — tutaj podcast Piotra Buckiego w którym omawia bardzo dużo interesujących aspektów związanych nie tylko z prowadzeniem biznesu w branży IT, ale też o tym jak podejść do rekrutacji, jak weryfikować pomysły czy też o tym jak podejść do budowy organizacji. Odcinki raczej nie są techniczne, ale tak czy siak — zrozumienie biznesu w tej branży jest dość istotne.
  • No Kill Switch — po raz drugi w tym wpisie odnoszę się do materiałów udostępnianych przez Sebastiana Gębskiego, ale uwierzcie mi, że warto zarówno czytać bloga jak i przesłuchać wszystkie odcinki podcastu. Fenomenalne materiały na temat rekrutacji inżynierów, Elixira, mentoringu i wiele innych. Mam głęboką nadzieję, że Sebastian kontynuuje nagrywanie, bo odsłuch dotychczasowych odcinków dał mi naprawdę bardzo dużo w kwestii rozwoju.
  • Patoarchitekci — stosunkowo nowa pozycja na mojej liście odsłuchiwanych kanałów, ale niemniej jest opatulona genialną wartością merytoryczną. Jeżeli interesują Was tematy doboru narzędzi, projektowania pewnych rozwiązań to pozycja obowiązkowa.
  • DevEnv — bardzo lubię ich słuchać podczas biegania. Bardzo lekkie dyskusje, jeśli są to odcinki z gośćmi to przeprowadzone w bardzo przyjemnym stylu. Duuużo technikaliów, ale są też tematy o aspektach miękkich i ich istocie w naszej branży. Jedyny minus tego podcastu to fakt, że nie bardzo przepadam za głosem jednego z trzech prowadzących i czasami po prostu mnie męczy.

Śledź mądre głowy

Uważam, że bardzo dużo można wyciągnąć nawet z obserwowania odpowiednich osób — czy to na Twitterze czy Linkedinie. Jeśli na jakiejś konferencji czy w innym miejscu zauważycie, że ktoś może mieć coś ciekawego do przekazania — obserwujcie go! Prelegenci czy autorzy blogów często dostarczają nam niemalże pod nos linki do ich business-social mediów. Wykorzystajmy to!

#awesome-SOMETHING

W bardzo wygodny sposób możemy pozyskiwać wiedzę śledząc tagi na GitHubie, które wyglądają w ten sposób: #awesome-X — w miejsce X wstawcie interesującą Was technologię. Przykładowo: chcesz poznać coś nowego związanego z Elixirem? Proszę — awesome-elixir. Tutaj taka mała lista różnych repozytoriów w tym stylu.

Zrób własną bazę wiedzy!

Jako, że czytam i słucham bardzo dużo — tak stwierdziłem, że lepiej byłoby zebrać to wszystko razem i prowadzić jakąś listę z materiałami, do których mógłbym w dowolnym momencie wrócić. Tak powstał w mojej głowie pomysł na stworzenie tego repozytorium GitHubowego — DevStuff. I Tobie polecam zrobienie sobie czegoś takiego — niezależnie w jakiej formie, po prostu zbierz najfajniejsze rzeczy w jedno miejsce z odpowiednim podziałem i… wracaj jak tylko poczujesz, że potrzebne jest Tobie odświeżenie któregoś z tematów.

Powtórzę się, ale nie szkodzi, bo to ważne: pamiętajcie, że wszystko — absolutnie wszystko co usłyszycie i zobaczycie w internecie czy na konferencjach należy challenge-ować, by nie wpaść w skrajność i nie kopiować wszystkiego jak leci, bo czasami jakieś rozwiązania mogą się u nas po prostu nie sprawdzić. Poza tym materiały, które tutaj zamieściłem są mocno związane z teorią i warto to wszystko przełożyć później na praktykę.

A Wy w jaki sposób pozyskujecie wiedzę? Podzielcie się swoimi sposobami w komentarzu! :)

--

--

Patryk Woziński

Product Engineer with many years of experience in creating and designing web applications. #DDD freak